2019–20 Faculty Committees

Academic Support Program 

Elizabeth De Armond (chair)
Jenna Abhijeet (ex officio)
Emily Aleisa
Kimberly Bailey
Katharine Baker
Douglas Godfrey
Kari Johnson
Cherish Keller
Greg Reilly (spring only)

 

Academic Unit Committee on Appointments and Retention (AUCAR)

Steven Harris (chair)
Richard Gonzalez
Heather Harper
Carolyn Shapiro
Adrian Walters

 

Adjunct Faculty

Stephen Sowle (chair)
Jonathan Decatorsmith
Richard Kling
Hank Perritt
Jenifer Robbins

 

Admissions

Felice Batlan (chair)
Nicole Vilches (ex officio)
Bernadette Atuahene
Alexandra Franco
Mickie Piatt
Marsha Ross-Jackson

 

Career Services

Heather Harper (chair)
Jayne Schreiber (ex officio)
Dawn Young (ex officio)
Daniel Katz
Edward Kraus
Martin Malin
Jenifer Robbins
Adrian Walters

 

Curriculum

Katharine Baker (chair)
William Birdthistle (spring only)
Richard Gonzalez
Steven Heyman
Kari Johnson
Jenifer Robbins
Stephen Sowle

 

Diversity 

Kari Johnson (chair)
Jenna Abhijeet
Emily Aleisa
Emily Barney
Alexander Boni-Saenz (spring)
Kelly Calvanico
Sungjoon Cho
Richard Gonzalez
Steven Heyman
Dean Anita Krug
Jaz Park
Dana Pownall
Marsha Ross-Jackson
Dawn Rupcich
Maricela Sanchez
Carolyn Shapiro
Michelle Vodenik

 

Faculty Hiring

Alexander Boni-Saenz (co-chair)
Christopher Schmidt (co-chair)
Bernadette Atuahene
Katharine Baker
Felice Batlan
Bartram Brown
Nancy Marder
César Rosado Marzán
Mark Rosen
Stephanie Stern

 

JSD

Adrian Walters (chair)
Felice Batlan
Bartram Brown
Edward Harris
Richard Warner

 

Judicial Clerkships

Steven Heyman (chair)
William Birdthistle (spring only)
Andrew Ingram
Mark Rosen
Carolyn Shapiro

 

Law Review

Mark Rosen (chair)
Steven Harris
Arvind Sabu

 

Library

Elizabeth De Armond (chair)
Jean Wenger (ex officio)
Katharine Baker

 

LLM

Edward Lee (chair)
Sungjoon Cho
Jonathan Decatorsmith
David Gerber
Edward Harris
Cherish Keller

 

Promotion and Tenure

Christopher Schmidt (chair)
Edward Lee
Steven Heyman

 

Speakers

Carolyn Shapiro (chair)
Kimberly Bailey
Daniel Birk
Alexander Boni-Saenz (spring only)
Graeme Dinwoodie (spring only)
David Gerber
Anthony Kreis
Nancy Marder
Greg Reilly (spring only)

 

Technology

Richard Warner (chair)
Daniel Katz
Jean Wenger

 

Visiting Assistant Professor Hiring and Renewal

Edward Lee (chair)
Elizabeth De Armond
Graeme Dinwoodie (spring only)
Douglas Godfrey
César Rosado Marzán
Christopher Schmidt

 

Code of Conduct Prosecutor

Douglas Godfrey
Laurie Leader

 

First Code of Conduct Tribunal

Rhonda de Freitas
Mickie Piatt

 

Second Code of Conduct Tribunal

David Erickson
Pamela Kentra

 

Kent Legal Scholars

Mark Rosen

 

IIT Committees

CAMCOPT

Hank Perritt
Christopher Schmidt (alternate)

 

Honorary Degree

Martin Malin

 

UFC Representatives

Bartram Brown
Daniel Katz
Stephanie Stern

 

University Committee on Promotion and Tenure (UCOPT)

Sungjoon Cho
Richard Warner

 

IIT Diversity Committee

Kari Johnson
Marsha Ross-Jackson
 

Faculty Advisory Counsel to the Illinois Board of Higher Education

Douglas Godfrey